top of page
  • miriparizkova

Lepší život pro opuštěná a zraněná zvířata, která by jinak nepřežila.


Mirka už 5 let zachraňuje opuštěné a zraněné kočky, které by bez její pomoci nedokázaly v drsných podmínkách přežít. Protože je milovnicí zvířat a jejich osud jí rozhodně není lhostejný, nehledí příliš na finanční stránku celé věci. Bohužel úspory a vydělané peníze se po letech rychle tenčí a Mirce trhá srdce fakt, že díky tomu nemůže pomoc všem čtyřnohým přátelům, kteří její pomocnou ruku opravdu potřebují.Pokud vám osud zvířat není lhostejný, otevřete svá srdce a přispějte pomocí této sbírky na jejich záchranu. I ta nejmenší pomoc totiž dokáže velké divy.


Přečtete si její příběh a příběhy zachráněných koček.


Celý život som vyrastala obklopená zvieratkami. Možno je to tým, že maminka je veterinárka, alebo je to proste tým, že vidím v dušiach zvierat to, čo stále hľadám u ľudí. Keby som mladšia a viem to, čo viem teraz, tak sa dám na inú profesionálnu dráhu a bola by som nasledovala profesiu mamky.

Som Slovenka žijúca v Katare a moje meno je Miroslava Parízková. V Katare žijem od roku 2015 a pôsobím ako tréner na zdravotníckej klinike na fyzioterapeutickom oddelení.

Každému sa môže zdať, že arabská krajina, to musí byť sen tu žiť a pracovať a mať veľa peňazí. Avšak kto určuje, čo je veľa peňazí? Ja teda peniaze rozhodne nemám. Prečo? Pretože sa venujem už zopár rokov záchrane pouličných zvierat. Špecializujem sa konkrétne na mačky, ale okruh záchranárov v mojom okolí je oveľa širší. Psi, vtáci, hlodavce a podobne je len krátky zoznam, ktorý uvádzam.

Hlavné mesto Doha v štáte Katar je krásne mesto, ale situácia v rámci zvierat na ulici je katastrofálna. Na každom rohu je vidieť desiatky a desiatky mačiek, psíkov, vtáčikov a keď idete mimo hlavného mesta, hlbšie do púšte, nájdete až stovky psov. Kŕmenie pouličných mačiek, odchytávanie, kastrovanie a liečenie ich zdravotných ťažkostí je nekonečná práca, ktorú robím vo svojom voľnom čase na svoje vlastné náklady. A je nás takých mnoho. No to však stále nestačí. Kolónie mačiek, ktoré kŕmim na viac ako piatich miestach sa stále rozrastajú. Je to boj, ktorý nejde zastaviť. Najhoršie sú situácie kedy nájdem zranenú mačičku alebo mačiatko, ktoré je bez matky, pretože ju zrazilo auto a neprežila. Pre mňa je nepredstaviteľné nechať malé nevinné stvorenie na ulici na úkor svojmu osudu a nepomôcť. V letnom období, keď teplota vyšplhá na 50 stupňov je nemožné čo i len dýchať po dobu piatich 5 minút vonku, nie to tam prežívať. Zvieratá sa nemajú sa kam schovať, nemajú prístup k vode ani k potrave.

Záchrana mačky je proces, ktorý každý milovník pozná. No pri cenách veterinárnej starostlivosti v Katare? Už by som mohla mať rozostavený dom na Slovensku alebo zakúpené nové luxusné auto za tie roky, a nie to naozaj nepreháňam.

Existujú veteriny, ktoré majú zľavy pre pouličné mačky, ale sú aj také, ktoré keď vyčuchajú peniaze z ľudí, tak Vás ,,zoderú“ z kože. Len na porovnanie. Mám doma dve zachránené mačky. Kocúr Zizou má 4 roky a mačka Gaia 2 roky. Celkový krvný rozbor na veterine na Slovensku pre obe moje mačky ma stál 80 eur. Túto cenu zaplatím, len otvorím dvere od ordinácie za konzultáciu u doktora.

Môj štvorročný kocúr bol testovaný pozitívne na korona vírus, ktorý zmutoval. Našťastie vďaka jednej skvelej doktorke, ktorá už samozrejme opustila krajinu, kocúr prežil. No hospitalizácia 5 dní s antibiotikami a testami, ma vyšla na 1750 eur. Nasledovali opakované krvné testy, každé dva týždne po dobu 3 mesiacoch, kedy ma jeden test vyšiel na 100 eur. O špeciálnej strave a nákladov spojených na ňu ani nehovorím.

Dvojročná mačička Gaia, ktorú som zachránila na parkovisku pri promenáde, do ktorej kopali muži arabskej národnosti je moja malá princezná. Malá Gaia mala 700 gramov, skoro 3 mesiace a bola prelezená kožným ochorením, ktoré som liečila 6 týždňov. Mala infekciu ušiek a bola pozitívne testovaná na FIV (Feline Immunodeficiency Virus Infection). Liečebné náklady sa vyšplhali na skoro 3000 eur. A to počítam len špeciálne kúpele a antibiotika s testami.

Po dobu piatich rokoch môjho pôsobenia v Katare, som zachránila cez 20 mačiek, ktorým som uhradila liečebné náklady z vlastnej kapsy a našla bezpečný domov či už v Katare alebo v zahraničí.

3 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page